W 2023 r., według danych Poverty Watch, ok. 2,5 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, w tym 522 tys. dzieci i 430 tys. seniorów. Darowizny z Wielkanocnej Zbiórki Żywności trafią do rodzin wielodzietnych, seniorów, osób bezrobotnych, w kryzysie bezdomności, z niepełnosprawnościami, wychodzących z nałogów i wielu innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
– Dzielenie się jedzeniem to piękny gest empatii i wsparcia dla tych, którzy tego potrzebują – mówi Beata Ciepła, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.
– Dzięki hojności darczyńców oraz współpracy z organizacjami pomocowymi możemy skutecznie docierać do osób w najtrudniejszej sytuacji i zapewnić im niezbędne wsparcie. Każdy przekazany produkt to realna pomoc i dowód na to, że razem możemy przeciwdziałać niedożywieniu i wykluczeniu społecznemu.
Do wsparcia akcji będą zachęcać wolontariusze, a darowizny będzie można przekazać do specjalnie oznaczonych koszy ustawionych za linią kas. Podczas zbiórki żywności najcenniejszymi produktami są te z długim terminem przydatności: mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, a także słodycze. Pełna lista sklepów, biorących udział w akcji, znajduje się w internecie.
Drugą metodą wsparcia Wielkanocnej Zbiórki Żywności jest odwiedzenie charytatywnego sklepu online: www.zbiorkazywnosci.pl.
- Żywność zebrana w sklepach i zakupiona dzięki wpłatom na stronie zbiorkazywnosci.pl trafiają do osób potrzebujących w całej Polsce, dzięki sieci ponad 3 000 współpracujących organizacji pomocowych