Dwaj przyjaciele - roboty - wyruszają w kosmiczną podróż. Po drodze Trurl i Klapaucjusz spotykają przedziwne maszyny i jeszcze dziwniejszych władców planet, na przykład elektronicznego poetę Elektrybałta czy maszynę, która robi wszystko na literę „n”.

Z „Bajek robotów” i podróży Klapaucjusza i Trurla dowiadujemy się o kosmosie i zjawiskach w nim zachodzących - gwiazdach, planetach i czarnych dziurach - ale także o elektrycerzach, bladawcach i murkwiach, a także o poezji i… sztuce.

- Żadnych takich bzdur więcej nie będzie! Nie dopuszczę do marnowania wielkiego talentu! Albo zamawiasz uczciwe wiersze, albo na tym koniec! - A cóż - to nie są uczciwe wiersze?... - zaczął Klapaucjusz. - Nie! To jakieś łamigłówki, rebusy! Nie budowałem maszyny do idiotycznych krzyżówek! To zwykłe wyrobnictwo, a nie Wielka Sztuka! Proszę podać temat, może być dowolnie trudny... Klapaucjusz myślał, myślał, wreszcie zmarszczył się i rzekł: - Dobrze. Niech będzie o miłości i śmierci, ale wszystko to musi być wyrażone językiem wyższej matematyki, a zwłaszcza algebry tensorów. Może być również wyższa topologia i analiza.

W spektaklu mamy do czynienia z robotami, obiektami kinetycznymi i maszynami. Aktorzy wykorzystują animację oraz grają na thereminie – jedynym instrumencie, na którym gra się bez dotykania go.

Spektakl na podstawie opowiadań Stanisława Lema z tomów „Bajki robotów" i „Cyberiada"

Adaptacja, inscenizacja i reżyseria: Romuald Wicza-Pokojski

Muzyka: Andrzej Smolik

Asystent reżysera: Piotr Srebrowski

Obsada: Wioleta Karpowicz, Anna Makowska-Kowalczyk, Piotr Srebrowski, Krystian Wieczyński

Spektakl dla widzów: od lat 6

Czas trwania: 57 minut

Start: 21 czerwca godz. 9:00