Przez dziesiątki lat wielokulturowa społeczność Koźla żyła w harmonii i przyjaźni. Wszystko zmieniło się w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku.

Młodzież przygotowała dziewięć kartonowych postaci, każda z nich symbolizuje autentycznego mieszkańca przedwojennego Koźla, który był Żydem.

- Tą akcją chcielibyśmy uświadomić mieszkańcom miasta, że taka społeczność w naszym mieście kiedyś żyła. Musimy pamiętać, że nasze korzenie są bardzo bogate - mówi Michał Mańka, członek szkolnej grupy Amnesty International.

Happeningowi towarzyszyła przejmująca muzyka

- Skrzypce wzbudzają emocje takie jak smutek i cierpienie. Chcieliśmy przywołać Noc Kryształową poprzez ten instrument – mówi Maja Kostarczyk, uczestniczka akcji.

Przechodniom rozdawano specjalnie wydrukowane z tej okazji pocztówki, na których znalazła się krótka historia kozielskich Żydów.

Antysemityzm ciągle tkwi w ludziach. Jednak często wynika on z niewiedzy. Tak mówi inicjatorka akcji Marzanna Pogorzelska: - Dowiadując się coraz więcej, ludzie stwierdzają jak bezsensowne są ich uprzedzenia.

Pogromu ludności żydowskiej nie da się wymazać z kart historii, ale ważne jest by pamięć o nich nie zaginęła.

Anna Święcicka

red.MC e-mail